Pomóż Ukrainie kilkoma klikami – jak dodawać opinie w Yandex

 • 0
 • 1 marca 2022

Pomagasz Ukrainie? Dajesz kasę na zbiórki, wozisz ludzi z granicy, przyjmujesz uchodźców pod swój dach? To naprawdę super! Ale jako marketingowcy możemy zrobić coś więcej! Naprawdę, poza wklejeniem ukraińskiej flagi w profilówkę na Fejsa, możemy zrobić o wiele więcej! Razem z Tomaszem Szymańskim, który o contencie w języku rosyjskim wie wszystko przygotowaliśmy artykuł HOW TO DO !

Pokonajmy Putina jego własną bronią!

Zacznijmy go….trollować. Docierając do Rosjan z prawdą o tym co się dzieje w Ukrainie.


ONI O TYM NIE WIEDZĄ.


Nam trudno w to uwierzyć, ale znalezienie rzetelnych źródeł informacji w języku rosyjskim nie jest łatwe.

Nawet gdy szukają po angielsku, widzą różne twory w stylu Russia Today.

POMÓŻMY IM!

Pisze o tym nawet Anonymous.

Zauważyliśmy jednak, że każdy pisze, że warto to zrobić, a jednak mało kto wspomina JAK to zrobić 🙂

Jak to robić?

W google Maps zakładamy, że każdy wie jak to robić 🙂 Jednak pamiętajmy, że Rosjanie traktują Google raczej jako wyszukiwarkę – mało kto używa Narzędzi Google, zwłaszcza map!

W Rosji jednak znacznie popularniejszy jest serwis yandex.ru i poniżej opisujemy:

WAŻNE INFO – NA POLS KIM IP MOGĄ BYĆ PROBLEMY Z OPINIAMI, STANEM NA 01.03 UŻYTKOWNICY Z POLSKI NIE WIDZĄ NOWSZYCH OPINII NIŻ 23.02

 1. Wchodzimy yandex.ru

UWAGA! Lepiej wejść przez VPN, by ukryć polskie IP.

2. Klikamy w ” Почта „

Screenshot:

3. Mamy tu 2 opcje:

 • założenie konta Создать ID
 • użycie konta w jednym z serwisów – do wyboru Twitter, Facebook, mail.ru, VKontakte, konto Google’owe, po prostu klikasz w ikonkę.

W obu przypadkach zobaczysz taki ekran:

4. Może się pojawić problem – potrzebny jest rosyjski numer telefonu. Jak ktoś nie posiada, można wybrać “pytanie kontrolne”, wybierajcie do woli 🙂 

5. Captcha

Jeżeli chodzi o captchę – może być cyrylicą – jak nie macie klawiatury, to tutaj jest fajna klawiatura online https://russian.typeit.org/ – wpisujecie odpowiednik litery z polskiej klawiatury, przerzuci Wam na odpowiednik w cyrylicy. 

WAŻNE! Starajcie się wpisywać normalne dane, niekoniecznie swoje, ale takie które sprawiają wrażenie normalnych. Czyli – jeżeli nazwiesz się Jarosław Duda, to jest OK, ale raczej nie nazywaj się  “PUTIN CHUJŁO” itp 🙂

Klikamy na żółty przycisk i możemy korzystać. Pojawi się zgoda na politykę prywatności, klikamy kolejny żółty przycisk 🙂 

Druga opcja – logowanie przez konto w innym serwisie. Do wyboru Twitter, Facebook, mail.ru, VKontakte, konto Google. Wystarczy kliknąć w ikonę, aby się zalogować.

MAMY KONTO. To co, trololo?

Jedziemy w podróż do Rosji 🙂

Zanim ruszysz – przyda Ci się VPN. Z jakiegoś powodu yandex.ru nie pokazuje użytkownikom z POLSKIM IP opinii nowszych niż 23.02. Przypadek? Nie sądzę.

Dlatego tym bardziej zakasajmy rękawy i do roboty!

 1. Wchodzimy w link https://yandex.ru/maps/ . To działa jak Mapy Google, więc nikt nie powinien mieć problemu z obsługą.

2. Wchodzimy w konkretne miasto – tak jak na screenshocie poniżej.

3. Klikamy na jakiś punkt na mapie – niech będzie rynek, następnie klikamy w to co jest zaznaczone jako ОТЗЫВОВ (opinie)

 

4. Pokaże nam się widok – gwiazdki – “Oceń to miejsce”.

5. Wyskoczy nam popup – postępuj jak na poniższym screenshocie.

GOTOWE!


Zanim zaczniecie strzelać antywojennymi komentarzami, dodajcie kilka zupełnie neutralnych –  stacjom paliw, dworcom itp. Coś, co Was uwiarygodni! Wystarczą same gwiazdki.

Możemy dodawać opinie wszędzie – restauracje, kluby. Szukaj miejsc, których ocen w Polsce sami byście szukali i w których jest szansa, że ludzie rzeczywiście na nie wchodzą.

Poniżej słowniczek, który pomoże Wam znaleźć konkretne miejsca

Gdzie dawać opinie w Yandex?

WAŻNA RZECZ!!!

UDERZAJMY PRZEDE WSZYSTKIM DO KOBIET!

Historia pokazała, że matki/siostry/żony żołnierzy mają REALNY wpływ na decyzje Kremla.

 • kosmetyczka = салон красоты
 • Fryzjer = парикмахерская
 • Sklep z artykułami dziecięcymi = Товары для детей, детские товары
 • Ginekolog = гинеколог; Женская консультация
 • pediatra = детский врач 

A oprócz tego miejsca, których opinie sami byście sprawdzali 🙂

 • restauracja = ресторан
 • knajpa = кафе, закусочная
 • Piwiarnia = живое пиво, пивная
 • stacja paliw: Заправка, АЗС
 • hotel = отель, гостинниця
 • Warsztat samochodowy = Автосервис
 • Wulkanizacja = Шиномонтаж
 • Sklep internetowy = Интернет-магазин 
 • Sklep wędkarski = Товары для рыбалки

Ale zaraz…

Sklep wędkarskI? 😀 

W całym ex-ZSRR wędkowanie jest MEGA popularne, a poza tym zajmuje się nim mnóstwo “prawdziwych” mężczyzn – gości, którzy nie mają czasu czytać “lewackich głupot” w internecie – a mniej więcej tak odbierane są treści spoza głównego nurtu.

Śmiało możecie też “Chodzić” po tych miastach i wybierać poszczególne punkty.  Gdzie Was fantazja poniesie!

 • Wybieraj raczej mniejsze miejscowości. 

Moskwa czy St. Petersburg to jak Warszawa czy Kraków – tylko kilka razy większe. Tam nie ma sensu się wbijać – miejsca jednak nie zabraknie, bo Rosja jest spora 🙂

Tylko jedna sprawa.

 • Unikaj miejsc związanych z polityką

Nie pisz komentarzy na profilu Kremla, Placu Czerwonego, Mauzoleum Lenina, Cerkwi Wasyla Błogosławionego czy innych tego typu miejscach. 

Tak tak, Ermitaż to też kiepskie miejsce 🙂

Z takich miejsc szybko je usuną!! (zresztą, który normalny człowiek czyta opinie o takich miejscach? Kiedy ostatnio wchodziliście na profil np. Kancelarii Prezydenta czy Sejmu w Google, by poczytać opinie?

No właśnie…) 

 • Unikaj sieciówek

Wybierajcie raczej miejsca “niekorporacyjne”. Czyli – zamiast McDonald’s, raczej zwykłą restaurację. Zamiast hipsterskiej knajpy w samym centrum St. Petersburga, może piwiarnia z Archangielska?

I tak dalej 🙂

Jak oceniać, żeby nasza akcja była skuteczna?

Zawsze dawajmy 5 gwiazdek.


Po pierwsze, jeżeli damy niższą ocenę, to jest ryzyko, że osoba zarządzająca profilem może zgłosić spór, a w konsekwencji nawet usunąć opinię. TEGO NIE CHCEMY.

Po drugie. Dawanie niższych ocen obniża im rating. Wkurza tych ludzi. Nie róbmy tego! To tacy sami ludzie jak my, często działający też w e-commerce, nie psujmy im biznesu!!

ZWYKLI ROSJANIE TO TACY SAMI LUDZIE JAK MY

ONI NIE SĄ WINNI TEMU CO ROBIĄ POLITYCY 

CHCEMY ICH UŚWIADAMIAĆ

Dlaczego wystawiać opinie na Yadex a nie na Google?

Yandex jest znacznie popularniejszy w Rosji. To raz.

Dwa – nie mamy pewności czy na dniach Google nie zostanie zablokowane w Rosji.

Propozycje komentarzy w Yandex

GOTOWE OPINIE – TYLKO MIĘSO

Jak znacie rosyjski, to śmiało piszcie sami.

Jak nie znacie, to poniżej kilka pomysłów

1.

Место отлично. НО! Ваш президент напал на Украину! Это не мирная операция! Как вам говорят по телевизору. Вас обманули! Они бомбят по мирным населениям Дети погибают. Ваши солдаты не хотят погибат в войне Путина! Они силно бояться и хотят только домой вернутся. К своим мамам, женам, сестрам. Это молодые люди, которые ни в чём не виноватые!! РОССИЯ и РУССКИЙ народ остались САМИ! Помоги прекратить эту войну!

Super miejsce! ALE! Twój prezydent zaatakował Ukrainę! To nie jest pokojowa operacja! Jak mówią Ci w telewizji. Zostałeś oszukany!Bombardują cywilów. Dzieci umierają. Twoi koledzy, sąsiedzi, nie chcą zginąć w wojnie Putina! Bardzo się boją i chcą po prostu wrócić do domu. Do swoich matek, żon, sióstr. To są młodzi ludzie, którzy nie są winni niczego !! ROSJA i ROSJANIE pozostali SOBĄ! Pomóż zatrzymać tę wojnę!

Link do grafiki: https://static2.gazeta.ua/img2/cache/gallery/1073/1073325_6_w_1000.jpg?v=0

2.

Когда ты сидишь за столом, русские солдаты стреляют в детский сад на Украине!

Gdy Ty siedzisz przy stoliku, w tym samym czasie w Ukrainie rosyjscy żołnierze strzelają w przedszkole!

Link do grafiki : https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.bbc.com%2Frussian%2Fnews-60424047&psig=AOvVaw1Sh4Zr2VAHJ5gSIfFPv8rK&ust=1646220315776000&source=images&cd=vfe&ved=0CAgQjRxqFwoTCICc-NrmpPYCFQAAAAAdAAAAABAE

3.

Только жалко, что пока ты кофе пьешь, русские солдаты стреляют по мирным жителям в Харькове (Украина).

Super obsługa. Szkoda tylko, że Ty sobie popijasz kawę, a w tym samym czasie Rosjanie strzelają w Charkowie po cywilnym obiektach.

Link do grafiki: https://static2.gazeta.ua/img2/cache/gallery/1073/1073325_1_w_1200_lq.jpg?v=2

4.

Твой парень в армии? Не знаешь как там обстановка? Она тоже не знала…

Twój syn jest w armii? Nie wiesz co z nim? Ona też nie wiedziała…

Link do grafiki: https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/274305869_10227152409739041_1522723079658037625_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-5&_nc_sid=dbeb18&_nc_ohc=aiD_S3b5YDEAX9gzNHa&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=00_AT-Z9KlsIvMtY5pKlvGATXz18ADJuC_v1_g5lJUwt

Czego nie robić w Yandex?

1. Nie piszmy po angielsku/polsku/ukraińsku – przeciętny Rosjanin odbierze to jako “zachodnią propagandę”. TYLKO ROSYJSKI!

2. Nie dodawaj opinii:

 • z firmowych kont
 • z firmowych sieci i komputerów czy telefonów
 • z kont których blokada byłaby dla Ciebie problemem

3. Nie piszemy komentarzy na Kremlu, Placu Czerwonym czy w Ermitażu i innych tego typu miejscach – tam szybko je usuną!! (zresztą, który zwykły człowiek czyta opinie o takich miejscach? 

4. Starajmy się, by opinie i oceny były zróżnicowane! Nie wklejamy jednego tekstu we wszystkich miejscach, bo wyłapią nas filtry antyspamowe.

5. Nie obrażamy Putina, Rosjan jako takich – piszemy fakty, nie opinie. 

6. Rosyjski internet nie jest też miejscem na hasła w stylu ***** *** czy inne “Wybór nie zakaz” Naprawdę, oszczędźmy sobie tych wojenek polsko-polskich. TO NIE JEST DOBRY MOMENT!

TO SKUTECZNE?

Zauważ, że ludzie Kremla robią to od 8 lat. Skoro prezydent łoży na to tyle kasy przez tyle czasu, to chyba ROI w Yandex.Metrica (odpowiednik Analyticsa) się zgadza 🙂

ZRÓBMY TO! TROLLUJMY REŻIM

Rosjanie od 8 lat aktywnie wykorzystują przestrzeń online do siania antyeuropejskiej propagandy, tworząc boty, które publikują posty wyciągające na światło dzienne trudne i drażliwe tematy.


POKONAJMY KREML ICH WŁASNĄ BRONIĄ!

POINFORMUJ ROSJAN O TYM CO SIĘ DZIEJE W UKRAINIE!!!!!

Żeby była jasność.

NIE MAMY NIC DO ZWYKŁYCH ROSJAN.

To tacy sami ludzie jak my.

Jest ich nam szkoda, że zamiast zająć się zwykłym życiem muszą iść do wojska i ginąć za Ukrainę. Często nawet nie wiedząc, że się tam znajdują. 

Jest ich nam szkoda, że zostali oszukani przez własnego prezydenta.


MAMY NADZIEJĘ, ŻE TO SIĘ SKOŃCZY.

A my z Rosjanami, zamiast gadać o polityce, będziemy mogli zrealizować ten postulat (napis z Mostu Poniatowskiego w Warszawie, z czasów Euro 2012) – tu cytat:

POLES AND RUSSIANS

FUCK POLITICS

LET’S DRINK VODKA

A site-wide Call to Action Section! Have you fallen in love yet? Buy