Archetypy marek

 • 0
 • 31 stycznia 2024

Możesz tego świadomie nie zauważać, ale większość marek wybierasz ze względu na to, jakie są i co robią, aby utożsamić się z Twoimi wartościami! Nie zwrócisz przecież uwagi na markę, która jest nijaka i bez charakteru. Osobowość brandów określana jest archetypem marki i to wokół niej budowane są wszystkie jej elementy. Poznaj je i zobacz, jak możesz wykorzystać je w budowaniu własnej komunikacji.

Trochę więcej o tym czym jest archetyp marki

Istnieje dwanaście archetypów marki. Każdy z nich reprezentuje konkretne cechy, wartości i emocje, które wyróżniają produkt lub brand, jak i motywacje. Zostały stworzone po to, aby, jak wspomniałam na wstępnie, nadawać im indywidualny charakter.

Archetypy to nie tylko drogowskaz do tego, w jaki sposób prowadzić komunikację. To także, a może przede wszystkim, wyznacznik grupy docelowej. Na każdym etapie lejka marketingowego wykorzystuje się reprezentowany przez daną „osobowość” wzorzec, aby jak najskuteczniej dotrzeć do klientów i wywrzeć na nich wrażenie utożsamiania się z marką. 

Ich podstawowymi rolami jest budowanie emocjonalnego przywiązania klienta do brandu, pozycjonowanie go w świadomości odbiorców. Budowanie pewnego rodzaju dialogu z grupą docelową pozwala na zaangażowanie ich, pobudzenie wyobraźni oraz podświadomości spełniającej decydującą rolę w procesie decyzyjnym. 

Główną rolę gra tutaj psychologia. Pojęcie „archetypów marki” pochodzi z teorii psychologii analitycznej. Carl Gustav Jung uważał, że istnieją indywidualne wzorce zachowań, które każdy z nas ma zaprogramowane w umyśle. Na tej podstawie wyodrębnione zostały archetypy osobowości, które dla lepszego zobrazowania, ubiera się w konkretne „postaci”.

Zobacz w takim razie, kim one są

Jakie są archetypy marek?

Grupa 1

W pierwszej grupie znajdują się archetypy marek, które reprezentują kontrolę oraz stabilność.

 • Twórca

Charakteryzuje firmy, które lubią inspirować, są artystami i kreatorami. Twórca pobudza wyobraźnię, napędza do budowania czegoś trwałego i wyjątkowego. Zachęca do wychodzenia poza ramy wyobraźni i szukania niestandardowych rozwiązań oraz innowacji.

Przykłady marek: Lego, Adobe

 • Opiekun

Wykorzystują go brandy, które poprzez swoje produkty lub usługi pokazują, że dbają o klienta – jego codzienny komfort, zdrowie, edukację lub inne aspekty. Skupiają się na równości, opiekuńczości, bezinteresowności. Dzięki temu pomagają klientom w rozwoju i osiąganiu celów. W komunikacji kładą też nacisk na pokazanie odbiorcom, iż nie są sami ze swoimi problemami.

Przykłady marek: UNICEF, Johnson&Johnson

 • Władca

Marki władcy dążą do opanowania chaosu poprzez osiągnięcie kontroli. Nie jest jednak bezwględny – kreuje się jako przywódca odpowiedzialny, wywołujący szacunek, zaufanie wzorzec do naśladowania. Marki-władcy powiązane są z dążeniem do sukcesu, utrzymywania stabilnej pozycji lidera. Dlatego chętnie wykorzystują je marki premium.

Przykłady marek: Mercedes, Microsoft

Grupa 2

Druga grupa odwołuje się do niezależności i samorealizacji.

 • Odkrywca

Jak każdy podróżnik, firma-odkrywca opiera się na wolności, odnajdywaniu siebie, doświadczaniem i wychodzeniem poza strefę komfortu. Marki kreujące się na odkrywców są autentyczne, często spontaniczne i niezależne.

Przykład: Red Bull

 • Niewinny/święty

Marki spod tego archetypu emanują pozytywnym nastawieniem, troską, optymizmem i szczerością. Czynią dobro, a bezpieczeństwo i szczęście innych stawiają ponad wszelkie wartości. 

Przykład: Coca-cola, Nintendo

 • Mędrzec

Marki te owiane są tajemnicznością, a jednocześnie stają się przewodnikami po wiedzy. Niezwykle chętnie dzielą się zarówno nią, jak i doświadczeniem. Zachęcają do odkrywania wiedzy i pogłębiania zainteresowań.

Przykład: Google

Grupa 3

Marki, które kierują się dążeniem do władzy i lubią ryzyko.

 • Czarodziej

Marki-czarodzieje przenoszą odbiorców w niezwykły świat ich marzeń. Kierują ich, aby je spełniali. Zachęca do działania, zmieniania świata, odkrywania nowego i wychodzenia poza granice wyobraźni.

Przykłady marek: Disney, Tesla, Everest Marketing

 • Bohater

Nieustanne dążenie do bycia najlepszym – tak funkcjonują marki-bohaterowie. Nie jest to jednak walka „po trupach” – w tej drodze chronią niewinnych, wspierają słabszych. „Bohaterowie” cechują się odwagą, dużym samozaparciem, korzystaniem z instynktów, doskonaleniem się i charyzmą.

Przykłady marek: NIKE, Adidas

 • Buntownik

Najwyższą wartością jest niczym nieograniczona wolność. Łamie konwenanse, nie uznaje zasad. Kieruje się odwagą i nie boi się tego, że jego nonkonformizm może spotkać się z krytyką. Przez to odkrywa nowe ścieżki.

Przykłady marek: Apple, Harley-Davidson

Grupa 4

Markom z tej grupy zależy przede wszystkim na tworzeniu trwałych więzi przynależności.

 • Kochanek

Romans, porządanie i intymność to cechy określające brandy spod tego znaku. W komunikatach są niezwykle zmysłowe, często tajemnicze. Intensywnie pobudza emocje i nawołuje do bliskości. Pomaga odnaleźć miłość.

Przykłady marek: Ferrero, Chanel

 • Towarzysz

Na tyle zwykły, że potrafi wmieszać się w otoczenie i nie rzucać w oczy, a zarazem na tyle szczególny, że wiernie stoi u Twojego boku. Pozostaje neutralny, a przy tym szczery i pokorny. Wartością przewodnią jest budowanie społeczności.

Przykłady marek: VISA, IKEA

 • Błazen/ dowcipniś

Jednym słowem – rozbawiacz. Ponad wszystko stawia poprawę humoru, lekkie podejście do życia i spraw codziennych. Obca mu jest nuda. Pełen dziecięcej radości pragnie uszczęśliwić nakładając im różowe okulary. Jest dosyć uniwersalny poprzez wykorzystywanie lekkiej, trafiającej do każdego komunikacji.

Przykłady marek: M&M’s, Old Spice

Jaki archetyp marki wybrać dla swojej firmy?

Znasz już archetypy marek i wiesz, jak wykorzystują je inni. Określając charakter swojej firmy lub brandu zastanów się przede wszystkim jak chcesz być postrzegany, jaka komunikacja pasuje do niej najbardziej, jakie emocje i uczucia ma budzić oraz którymi wartościami chcesz się kierować.

Przeanalizuj grupę docelową i zastanów się – „iść z nurtem czy pod nurt”? Odpowiednie dobranie spójnych komunikatów zważy później na skuteczności Twojego lejka marketingowego, a co za tym idzie – sukcesu sprzedażowego.

Pamiętaj – warto trzymać się jednego archetypu. Dlaczego? Zwłaszcza na początku budowania marki zbytnie ich mieszanie może wprowadzić chaos. Z czasem – możesz eksperymentować zachowując umiar i wyczucie. Strategia marketingowa początkowo powinna zakładać jeden z wyżej wymienionych typów osobowości marki.

A site-wide Call to Action Section! Have you fallen in love yet? Buy